Zimowe opony to podstawa

10 listopada 2021, Skoda

Dni stają się coraz krótsze – kierowcy wyruszają z domów rano, jeszcze w półmroku i często wracają już po ciemku. Dodatkowo pochmurne niebo w ciągu dnia zabiera sporo światła, a do innych, nieprzyjaznych zjawisk atmosferycznych doliczyć należy poranne mgły czy opady deszczu.

 

- Nieprzyjazna aura sprzyja „pułapkom” na drodze, na które trzeba się przygotować i z którymi trzeba się liczyć. Kierowcy powinni zmienić nastawienie podczas zimowego sezonu i zachować większą czujność. Prowadząc musimy bardziej przewidywać, mieć świadomość różnych zagrożeń, takich jak np. odcinki drogi pokryte liśćmi, które na zakrętach mogą okazać się szczególnie śliskie. W tym czasie wiatr również bywa silniejszy – jego porywy mogą być niebezpieczne. Co więcej, nocne i poranne przymrozki stają się codziennością, a także trzeba liczyć się z oblodzeniem dróg – w szczególności mostów. To ważne, aby dostosować styl jazdy i prędkość do obecnych w dany dzień warunków na drodze.

Nie tylko kierowcy, ale także samochody muszą być przygotowane na ten bardziej wymagający czas.

Zimowe opony to podstawa

Zmiana opon na zimowe powinna być oczywistością. Są one niezbędne w okresie od jesieni do wiosny – nawet w przypadku, gdy na drogach nie ma śniegu. Dlaczego? Opony letnie są mniej skuteczne na zimnych i oblodzonych jezdniach – ich mieszanka jest zbyt twarda i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, co powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Dobra widoczność i oświetlenie drogi

Poza kwestią zimowych opon, warto zadać sobie pytanie – czy moja przednia szyba zapewnia dobrą widoczność? Przed wyruszeniem w trasę wyczyśćmy zakurzoną i zatłuszczoną szybę od wewnątrz dedykowanymi do tego ściereczkami lub zwykłymi papierowymi ręcznikami. Pozwoli to zapobiec np. oślepieniu przez światła innych samochodów. Rekomendowanym działaniem jest także wyczyszczenie wszystkich trzech lusterek wstecznych – szczególnie to zlokalizowane nad deską rozdzielczą łatwo brudzi się podczas regulacji.

- Raz do roku zalecamy wymianę piór wycieraczek, przynajmniej przednich. Ważne, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie, gdy zbliża się okres zimowy. Kierowcy stosują różne rozwiązania – są tacy, którzy przez kilka lat wymieniają co sezon te same dwa zestawy piór. Wynika to z faktu, że latem dużo rzadziej używamy spryskiwaczy do szyb, a gumowe pióra nie lubią słońca, więc szybciej się starzeją; użytkownicy aut zostawiają sobie lepszy zestaw na zimę.

Istotnym punktem dbania o bezpieczeństwo w okresie zimowym jest sprawdzenie świateł samochodu i wymiana niesprawnych żarówek. Ponadto zalecana jest kontrola stanu żarówek zapasowych, aby upewnić się, że mamy do dyspozycji odpowiednią ich liczbę – żadna awaria nas wtedy nie zaskoczy.

Skontrolujmy także filtr kabinowy układu wentylacji. Jeżeli jest zabrudzony, staje się nieefektywny, a dodatkowo powoduje gromadzenie się wilgoci wewnątrz auta. Skutkiem może być znaczne wydłużenie się czasu potrzebnego do odparowania szyb.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Nadchodzący mróz zmusza nas także do wymiany płynu do spryskiwaczy. W tym celu należy wykorzystać do końca płyn letni i zastąpić go zimowym, najlepiej nierozcieńczonym. Ważne jest, aby spryskiwać wszystkie szyby wystarczająco długo – w ten sposób płyn zimowy dostanie się do wszystkich przewodów.

Skrobaczka, łańcuchy, przewody rozruchowe, łopata...

W tym okresie sprawdźmy wyposażenie swojego samochodu – np. czy na pewno mamy skrobaczkę do szyb. Przydatne są też przewody rozruchowe – upewnijmy się, dokąd prowadzą poszczególne złącza, ponieważ w nowoczesnych samochodach sposób ich działania mógł ulec zmianie. Dla osób, które często wybierają się w góry, posiadanie łańcuchów to konieczność, a łopata lub worek z piaskiem też mogą okazać się pomocne. Co więcej, dobrym sposobem na zapobiegnięcie zamarzaniu drzwi jest posmarowanie ich gumowych uszczelek olejem glicerynowym. Dodatkowo pokrowiec na przednią szybę sprawdza się znakomicie, ponieważ zapobiega jej oszronieniu – jego założenie trwa chwilę, a rano nie trzeba skrobać szyby.

Wszystkie z powyższych, niezbędnych zimowych akcesoriów znajdziesz w naszym Dziale Części i Akcesoriów.

Zapytaj naszych Specjalistów

Zamknij

Zimowe opony to podstawa

Dziękujemy za kontakt z naszą firmą. W ciągu 24 godzin pracownik Gazda Group skontaktuje się z Państwem.

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe - niepoprawny adres email

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe

Formularz kontaktowy

GG - contact worker

Dziękujemy za kontakt z naszą firmą. W ciągu 24 godzin ja, bądź inny pracownik Gazda Group skontaktuje się z Państwem.

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe

Pole obowiązkowe