Volkswagen Taigo

24 sierpnia 2021, Volkswagen

TAIGO – tak nazywa się zaprojektowany w Brazylii, a produkowany w Hiszpanii nowy SUV Volkswagena, tym razem w modnej wersji coupé. W Polsce pojawi się w pierwszym kwartale 2022 roku, ale już dziś warto mu przyjrzeć się z bliska.

Co nowego?
Zaprojektowany przez dwóch braci nowy model Volkswagena – w niedużym nadwoziu łączy charakter SUV-a z technologią rodem z klasy premium i stylowym designem. Taigo, znany w Brazylii jako Nivus, oferuje wiele możliwości personalizacji: zarówno wyglądu nadwozia, jak i wnętrza, czyli tego, co oczekuje obecny klient.

Otwierany na prawie całej długości dach pięciomiejscowego Taigo delikatnie opada ku tyłowi, w stylu samochodów coupé, ale jednocześnie nie ogranicza przestrzeni nad głową pasażerom podróżującym na tylnej kanapie. Wyposażony standardowo w LED-owe reflektory, cyfrowy kokpit i systemy multimedialne najnowszej generacji, ten prawie 4,26-metrowy SUV coupé wyznacza nowe standardy klasie mniejszych SUV-ów coupé.

Ciekawe nadwozie
Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca sylwetka, która przypomina samochody typu coupé, z mocno pochylonym słupkiem C. Nadwozie Taigo charakteryzuje się również bardzo precyzyjnymi i ostrymi liniami, które wraz z dużymi kołami i wyraźnie zaznaczonymi nadkolami podkreślają charakter crossovera.

Nowy model Volkswagena jest dostępny w ośmiu kolorach nadwozia. Wszystkie, z wyjątkiem Deep Black, można łączyć z kontrastującym czarnym dachem (opcja). Rozmiar kół zależy od wersji wyposażenia i waha się od 16 do 18 cali. Wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego, od reflektorów po tylne światła, są standardowo wykonane w technologii LED.

Począwszy od wersji wyposażenia Style, Taigo jest standardowo wyposażony w nowe matrycowe reflektory LED IQ.Light wraz z podświetlaną listwą w osłonie chłodnicy. Efektowna listwa świetlna z tyłu podkreśla szerokość i charakter auta. Ponadto, począwszy od wersji Life, standardem jest lampa projekcyjna o przyciągającej wzrok strukturze plastra miodu w lusterkach zewnętrznych.

Wnętrze Taigo
We wnętrzu uwagę zwracają m.in. wielofunkcyjna kierownica i zdigitalizowana obsługa podstawowych funkcji. Systemy multimedialne MIB3 są wyposażone w Online Control Unit (eSIM) i bezrzędową łączność App-Connect Wireless (w zależności od wyposażenia).

Opcjonalna klimatyzacja Climatronic ma minimalistyczny panel sterowania z funkcją dotykową, który optycznie nawiązuje do centralnego wyświetlacza. Obsługuje się go za pomocą dotykowych elementów sterujących i suwaków. W podobnej formie jest on oferowany w większych modelach, takich jak Tiguan, Passat i Arteon, co podkreśla wysoką jakość wnętrza Taigo.

Taigo wykazuje się także dużą funkcjonalnością: pojemność bagażnika wynosi imponujące 438 litrów. Oznacza to, że pomimo sylwetki przypominającej coupé, oferuje prawie tyle samo miejsca w przedziale bagażowym, co kompaktowy T-Cross wyposażony w przesuwaną tylną kanapą (pojemność bagażnika wynosi od 385 do 455 litrów).

Co napędza Taigo? Wersje wyposażenia
Przednionapędowe Taigo napędzają silniki benzynowe o mocy, do wyboru, 95 KM, 110 KM i  150 KM.  Prędkość maksymalna wynosi – odpowiednio – 183 km/h, 191 km/h i 212 km/h. W zależności od silnika, biegi można zmieniać ręcznie za pomocą 5- lub 6-biegowej przekładni mechanicznej lub 7-biegowej dwusprzęgłowej (DSG).

Pełna oferta nowego SUV-a coupé Volkswagena zostanie zaprezentowana w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Cena w Niemczech ma być na poziomie ok. 20 tysięcy euro.

 

Źródło: Magazyn VW Trends

Zamknij